Rozmowa kwalifikacyjna
Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż powiedzenie kilku słów o sobie podczas rozmowy o pracę. Często bagatelizujemy ten etap przygotowań, myśląc, że tak na prawdę nie ma on żadnego znaczenia. Nastawiamy się na trudne pytania, które mogą paść, swoje succes stories, referencje i kompetencje. Nie zdajemy sobie sprawy, że pierwsze wrażenie wynikające z naszego spotkania jest najważniejsze. Już od momentu, w którym przekraczamy próg pokoju rekrutacyjnego jesteśmy bacznie obserwowani. Znaczenie ma:
- nasza postawa,
- pewność siebie
- krok, jakim wkraczamy do pokoju
- mimika twarzy,
- wzrok
- ubiór
Kolejne kilkadziesiąt sekund przeznaczone jest na przywitanie i krótkie grzecznościowe formuły. Wreszcie pada sakramentalne pytanie: Proszę nam coś o sobie opowiedzieć…
Czego dowiesz się z tego wpisu?
Autoprezentacja od czego zacząć
Oczywiście zaczynamy od przedstawienia się imieniem i nazwiskiem. Nie zalecamy odwrotnej kolejności znanej nam wszystkim z filmów o Jamesie Bondzie. Formułę: my name is Bond, James Bond, pozostawmy aktorom odgrywającym role agenta 007. Po przedstawieniu się powinniśmy sprawić aby potencjalny pracodawca zainteresował się naszą osobą. O czym mówić? Dobrym wyborem będzie kilka słów o:
- naszej dotychczasowej pracy,
- wykształceniu,
- o naszych sukcesach,
- cechach charakteru i osobowości adekwatnych do stanowiska, na które rekrutujemy,
- kompetencjach
- umiejętnościach
- posiadanych certyfikatach czy uprawnieniach
Hobby i pasja
Ten często lekceważony punkt może dać pracodawcy sporo informacji o nas. Przykładowo rekrutujemy pracownika na stanowisko księgowego. Wybraliśmy CV dwóch kandydatów z podobnym wykształceniem i doświadczeniem. Jednak w rubryce hobby jeden wpisał grzybiarz, drugi piłka nożna. Nasz księgowy będzie przez 8 godzin skrupulatnie wklepywać do komputera cyfry. Który z kandydatów okaże się lepszy? Zacznijmy od analizy cech osobowości wynikających z wpisanego hobby.
Grzybiarz to zazwyczaj osoba która:
- jest dokładna
- systematyczna
- cierpliwa
- spokojna
- nie boi się szukania grzybów w samotności
- nie spieszy się w kocu same szukanie to już przyjemność
- no i myli się tylko raz
Piłkarza natomiast charakteryzują następujące cechy:
- szybkość
- zmiana zajmowanych pozycji
- gra zespołowa
- kreatywność
- dopasowanie do zmieniających się sytuacji
- szybkość podejmowania decyzji
I kto według Was bardziej nadaje się na nasze stanowisko? Naszym zdaniem grzybiarz, gdyż naturalne style zachowań (zobacz nasz wpis o metodzie Maxie DISC) sprawią, że pozostawiony samotnie ze stosem faktur powoli i cierpliwie będzie wykonywać swoją pracę. Piłkarz natomiast, nie lubi spędzać czasu w samotności. Jego naturalne otoczenie to zespół, gdzie może pokazać swoje umiejętności pracy zespołowej. Tak więc gdybyśmy szukali kreatywnego księgowego nie zastanawiając się postawilibyśmy na piłkarza, dostosowanego do ciągłych zmian strategii i taktyki.
Ile powinna trwać autoprezentacja?
Naszym zdaniem należy przygotować 3 wersje:
- 15 sekundowy tak zwany elevator speech
- 60 sekundową – zazwyczaj tyle potencjalny słuchacz jest w stanie wytrzymać bez zadania pytania
- i 3 minutową czyli rozwinięcie naszej poprzedniej wersji lub dopełnienie po zadanym pytaniu
W momencie, kiedy starannie zastanowimy się co chcemy powiedzieć i wypełnimy treścią 180 sekund będziemy gotowi na odpowiedzi na większość potencjalnych pytań pracodawcy.
Na co zwrócić uwagę w autoprezentacji?
- Przy podawaniu imienia i nazwiska nie używaj przyimka JA nazywam się... Zacznij po prostu: Nazywam się…
- Bądź uśmiechnięty – aura emocjonalna jest ważna
- Gdy stoisz (tak zdarza się) ręce trzymaj luźno pomiędzy pasem a klatką piersiową, nie ściskaj, nie trzymaj w nich długopisu, nie wkładaj do kieszeni, nie zakładaj jednej na drugą, nie pocieraj i nie ściskaj. pamiętaj o gestykululacji dodaje ci ona wiarygodności. Możesz oczywiście zabrać ze sobą sztywną teczkę, na której spocone dłonie nie zostawiają śladów. Posłużysz się ją jak „tarczą„ podobnie jak lekaż czy pielęgniarka informująca o zdrowiu pacjenta. Doda Ci ona pewności siebie. Jednak gdy rozłożysz ręce dajesz tym gestem namacalny dowód, że nie masz nic do ukrycia
- Gdy siedzisz oprzyj ręce na nogach, gestykuluj. Sposób z teczką również się sprawdza.
- Patrz na wszystkich pytających, nie kieruj wzroku w dół. Zazwyczaj uciekamy wzrokiem gdy kłamiemy.
- Stosuj metodę „z zewnątrz do wewnątrz”. Potrenuj przed wejściem uśmiech przez kilkadziesiąt sekund. Twój mózg to zapamięta i wejdziesz uśmiechnięty
- Stań/usiądź pewnie, nie zaczynaj mówić gdy jeszcze stoisz lub jesteś w trakcie siadania
- Pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Zapytaj jakie zasady obowiązują w firmie, do której rekrutujesz. Gdy wejdziesz w garniturze i krawacie do firmy gdzie przywitany zostaniesz przez osobę w klapkach i bermudach lub ubraniu roboczym nie będziesz czuł się pewnie.
- Jeśli mówisz ciekawe niedoskonałości niewerbalne zejdą na drugi plan
- Mów do rzeczy ale do ludzi. Nawiązuj do odpowiedzi pracodawcy, parafrazuj. Mów językiem dopasowanym do odbiorcy.
- Zdrobnienia imion np. Maciek, Bogusia, Radek – przyciągają uwagę. Warto się zastanowić czy nie lepiej użyć pełnego imienia. (np. gdy Radek Sikorski został ministrem zaczął przedstawiać się jako Radosław Sikorski)
- Nie kiwaj się na boki lub przód/tył. Ruch Twojego ciała powinien być transparentny – jest ale go nie widać.
- Zwróć uwagę na dykcję. Wymawiaj końcówki ą prawidłowo: siłą a nie siłom, godnością a nie godnościom, osobistą a nie osobistom. Wiemy, że jest to trudne zwłaszcza na Śląsku. Mów wolniej i nadążaj z dykcją. Gdy dykcja nie nadąża nie słyszymy komfortowo tego co mówisz.
- Mówiąc używaj dat np pracuję w .… od…
- Poprawna forma: Jeżeli Państwo są zainteresowani (3 osoba liczby mnogiej)
- Jeśli brakuje Ci włosów a Twoja muskulatura jest imponująca musisz się uśmiechać, inaczej będziesz kojarzony jako groźny gość.
- Poinformuj pracodawcę o konkretach co zrobisz gdy dostaniesz tą pracę, co potrafisz – poprzyj przykładem, kompetencje – poprzyj certyfikatami, dokumentami, referencjami.
- Miej zawsze ze sobą wydrukowane CV w kolorze i skserowane referencje.
Podsumowanie
Jeżeli dotarłeś do tego miejsca oznacza, że poważnie myślisz o profesjonalnym przygotowaniu się do rozmowy. Zapraszamy do indywidualnych konsultacji z nami w ramach doradztwa zawodowego lub coachingu kariery. Pomożemy Ci napisać CV i przygotować Cię do rozmowy o pracę. jeżeli wolisz czytać polecamy następujące pozycje:
- „Jakiego koloru jest Twój spadochron” Richard Bolles (zobacz naszą recenzję książki)
- „Sztuka mówienia bez bełkotania i faflunienia„ Mirosław Oczkoś
- „Jak występować i zabłysnąć„ Maciej Orłoś
Zapraszam na moje szkolenia z wystąpień publicznych, komunikacji interpersonalnej i na indywidualne konsultacje. Zyskasz pewność siebie, przygotujesz autoprezentację i otrzymasz informację zwrotną. https://maciejwesterowski.pl/szkolenia/