You are currently viewing Jak wybrać szkołę średnią lub uczelnię?

Jak wybrać szkołę średnią lub uczelnię?

Spis treści

Aktualizacja luty 2023

Co roku zgłaszają się do nas rodzice dzieci z dysfunkcjami, w normie intelektualnej z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, autyzmem,  zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Do tej pory trudno nam było doradzać wybór szkoły gdyż każde takie dziecko (młodzież) wymaga indywidualnego podejścia. Wybór zwykłego liceum skazywał ucznia na indywidualny tryb nauki bądź edukację domową. Na szczęcie od roku szkolnego 2023/24 powstało w Katowicach nowe Liceum Ogólnokształcące „Nasza Szkoła”. Znając i współpracując z organem prowadzącym Edukacją Górnośląską Sp z o.o., która do tej pory prowadziła dwie placówki szkół podstawowych „Nasza Szkoła” w Żorach i Katowicach możemy zarekomendować wszystkim zainteresowanym tą placówkę.

Aktualizacja wrzesień 2021

Mija kolejny rok z pandemią koronawirusa. Mimo iż, szkoły zostały otwarte, a terminy egzaminów i matur znane znowu towarzyszy nam niepewność. Również na wyższych uczelniach sytuacja jest dynamiczna. Co nas czeka w maju kiedy trzeba będzie podjąć decyzję gdzie kontynuować naukę tego nikt dziś na 100% nie wie. Naszym zdaniem warto wykorzystać ten czas na zastanowienie się co chcemy robić w przyszłości. Prawie na każdej uczelni otwierają się nowe kierunki, w mediach pojawiają się informacje o zawodach przyszłości, więc wybór dalszej ścieżki kariery jest coraz trudniejszy. Często też rozmowy w domu kończą się awanturą zamiast konkretnym rozwiązaniem. Co zrobić aby nie zmarnować kolejnego roku lub nie żałować podjętej decyzji? Myślimy, że warto spotkać się na indywidualnych sesjach coachingu kariery. Dzięki spojrzeniu z zewnątrz Wasza decyzja co do dalszej nauki będzie podjęta bez zbędnych emocji, w oparciu o zdiagnozowane predyspozycje, a argumenty jej broniące będą o wiele bardziej wartościowe i łatwiejsze do przyjęcia przez rodziców. Sesje coachingu kariery odbywają się zarówno stacjonarnie jak i online. Zapraszamy.

Aktualizacja kwiecień 2020

W tym roku czeka na Was dodatkowy stres. Egzaminy ósmoklasisty i matury zostały przełożone na bliżej nie określony termin. Prawdopodobnie odbędą się w drugiej połowie czerwca. Macie więc chwilę więcej czasu na odpowiednie przygotowanie się i przemyślenie swojej dalszej edukacji. Dla maturzystów specjalną ofertę przygotował Uniwersytet Śląski: https://maturzysta.us.edu.pl/. My tymczasem zachęcamy do skorzystania z indywidualnych sesji coachingu kariery prowadzonego online: https://doradcazawodowy.eu/coaching-i-doradztwo-on-line/

W czasie sesji poznasz swoje mocne i słabe strony, predyspozycje. Zastanowimy się wspólnie jaka szkoła jest dla ciebie najlepsza na tą chwilę. Jakie dodatkowe zajęcia powinno się wziąć pod uwagę. Przeanalizujemy również obecną i przyszłą sytuację na rynku pracy, wskażemy zawody przyszłości https://doradcazawodowy.eu/pracownicy-poszukiwani-w-2020-roku/

Zapraszamy! Koszt jednej sesji coachingu kariery to 120 zł płatne przelewem na nasze konto. Akceptujemy kartę Dużej Rodziny!

Jak wybrać szkołę – poradnik dla uczniów i maturzystów

Jak wybrać szkołę to pytanie często pojawiające się wśród uczniów 8 klasy podstawówki i maturzystów. Na wybór szkoły średniej czy uczelni wyższej wpływa wiele czynników. Zdecydowanie łatwiej jest młodzieży, której zainteresowania i pasje są już w jakimś stopniu ukierunkowane. Wtedy wystarczy wyszukać placówkę oferującą dany profil czy kierunek nauczania i kontynuować zdobywanie wiedzy i doświadczenia w znanej i lubianej dziedzinie. Czasem dodatkowym aspektem przy wyborze nowej szkoły są sugestie znajomych i rówieśników dziecka. W towarzystwie kolegów zawsze łatwiej odnaleźć się w nowym środowisku.

Warto jednak uświadamiać swoją pociechę, że jej dzisiejszy wybór zostanie z nią na najbliższe lata i mimo sympatii do kolegów, powinno szukać drogi najbardziej odpowiedniej dla niego dopasowanej. Zarówno do osobowości jak i zainteresowań – dzięki temu dalsza nauka będzie doświadczeniem ciekawym i przyjemnym. Już na etapie szkoły średniej, gdzie wybór między:

 • liceum,
 • technikum
 • a szkołą zawodową

stanowi pewnego rodzaju zarys przyszłej kariery warto przemyśleć z dzieckiem co będzie dla niego najlepszym wyborem. Wyborem dającym szansę na dalszy rozwój i znalezienie odpowiedniej pracy. Nie zawsze jest to łatwy wybór ale odpowiednia pomoc np. doradcy zawodowego umożliwi poznanie najkorzystniejszych opcji.

Jak wybrać szkołę wyższą?

Nieco łatwiej jest w przypadku wyboru uczelni wyższej, ponieważ istnieje możliwość tzw „Gap Year” czyli popularnego głównie w USA a raczkującego dopiero w Polsce roku przerwy pomiędzy szkołą średnią a podjęciem studiów.

Co można zrobić przez ten czas? Przede wszystkim dać sobie szansę na weryfikację swoich dalszych planów. Podjęcie pracy, wyjazd za granicę czy zmiana miejsca zamieszania to czynniki, które bardzo często w kilka miesięcy redefiniują wizję przyszłości, wymarzonego zawodu czy stylu życia. Oczywiście w przypadku dobrze określonych planów, takich jak chęć zostania lekarzem czy prawnikiem gdzie studia są wymogiem niezmiennym warto od razu realizować swoje zamierzenia.

„Gap Year”

Jednak jeśli po otrzymaniu świadectwa maturalnego młody człowiek nie ma pomysłu na siebie, nie wie w jakim środowisku zawodowym odnajdzie się najlepiej. Nie posiada wiedzy jak cenione są jego pasje i umiejętności. „Gap Year” może okazać się bardzo owocującym w dobre decyzje czasem i doświadczeniem. Na pewno lepszym, niż wybranie przypadkowej uczelni i kierunku tylko ze względu na presję rozpoczęcia studiów. Zdobycie wykształcenia wyższego wymaga:

 • dużo motywacji,
 • dobrej organizacji
 • nauki i poszerzania wiedzy na szkoleniach poza murami uczelni

Warto więc zadbać by był to czas produktywny i procentujący w przyszłej karierze zawodowej.

Doradztwo zawodowe czy coaching kariery?

Niezależnie od etapu w którym się znajdujemy, zawsze dobrym pomysłem jest rozmowa z osobami bardziej doświadczonymi. Zarówno z absolwentami bądź obecnymi uczniami danej szkoły czy uczelni gdzie uzyskamy odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości, jak i z osobami które już uprawiają interesujący nas zawód. Obiektywna opinia takich ludzi to najlepsza weryfikacja czy nasze wyobrażenia pokryją się z rzeczywistością. Na pytanie jak wybrać szkołę można również poszukać odpowiedzi podczas indywidualnego coachingu kariery.

Warto więc zawsze korzystać z okazji aby wysłuchać argumentów innych osób i uzyskać informacje, które pomogą ostatecznie określić, która droga dalszej edukacji będzie dla nas najlepsza. Nie należy obawiać się zmian decyzji czy niepewności. Czasem chwila przemyślenia może sprawić, że najodpowiedniejszym wyborem okaże się to, czego wcześniej nie braliśmy pod uwagę. A to przecież postępowanie w zgodzie z samym sobą jest kluczem do najefektywniejszego wykorzystania nasze indywidualnego i wyjątkowego potencjału.

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Maciej

  Polecam kontakt z doradcą zawodowym lub coachem kariery, oraz wykonanie szeregu testów kompetencyjnych. Dzięki temu można podjąć zdecydowanie bardziej świadomą decyzję

 2. AT Wonderlands

  Dla wszystkich szukających odpoczynku po zdanych egzaminach proponujemy aktywne obozy nad polskim morzem i nie tylko. Posiadamy ofertę obozów tematycznych dla dzieci i młodzieży. Obozy militarne, survivalowe, rekreacyjne.Wybierz szkołę marzeń i zrelaksuj się przez wakacje!

  1. CoachKariery1972

   Fakt nie powinno się zapominać o odpoczynku.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.