Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe
Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe to forma aktywizacji zawodowej, w której doradca zawodowy pomaga nam podejmować decyzje na tle zawodowym i edukacyjnym. Doradztwo zawodowe pomaga nam poznać swoje predyspozycje oraz zainteresowania, które możemy wykorzystać w budowaniu swojej kariery. Proces doradztwa ma na celu wsparcie w przypadku chęci zmiany zawodu, identyfikacji ze swoją rolą w zawodzie lub  zaplanowanie kariery zawodowej. Doradca wspomaga się testami kompetencji, które mają za zadanie ułatwić nam wybór swojej ścieżki. Doradca zawodowy powinien umieć przybliżyć nam charakter branży, która nas interesuje.

Cechy dobrego doradcy

Doradca zawodowy czy też coach kariery jest odpowiedzialny za przeprowadzenie nas przez niełatwy dla nas okres poszukiwania pracy. Z tego powodu powinniśmy zwracać uwagę na dobór odpowiedniej osoby, która będzie dla nas właściwym wsparciem. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że doradcą zawodowym może być tylko osoba legitymująca się dyplomem ukończenia odpowiednich studiów lub odpowiedniego kursu.  Dobry coach kariery powinien być przede wszystkim świadomy siebie i otoczenia. W swojej pracy nie może dać ponieść się swoim uprzedzeniom czy też własnym przekonaniom. Równie ważny jest szacunek do klienta;

  • poszanowanie jego zdania
  • oraz indywidualnych różnic.

Nie można zapomnieć o tym, że sensowny doradca musi cały czas być zorientowany w obecnej sytuacji na rynku. Wiąże się to też ze stałą potrzeba rozwoju. Poszerzanie swoich zainteresowań i kompetencji powinno być trwale wpisane w jego zawód.

Zamknij
×

Koszyk