Polski rynek pracy w dobie epidemii koronawirusa

Polski rynek pracy w dobie epidemii koronawirusa

Jakie zmiany na rynku pracy w Polsce

Mijają ponad 2 tygodnie od czasu, kiedy decyzją rządu, w celu zapobiegania rozprzestrzenieniu się epidemii koronawirusa w Polsce. Zamknięte zostały żłobki, przedszkola i szkoły. Firmy, które mogły sobie na to pozwolić, wprowadziły możliwość pracy zdalnej. Inne funkcjonowały bez zmian. Z czasem jednak, ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną, wprowadzane były kolejne ograniczenia. Wpływają one bezpośrednio na rynek pracy, a co za tym stoi – na sytuację milionów pracodawców i pracowników.

Gospodarka wyhamowała

Gospodarka w kraju wyhamowała. W pierwszej kolejności stanęła branża turystyczna. Kolejne były branże:

  • rozrywkowa,
  • gastronomiczna,
  • usługowa,
  • kulturalna,
  • eventowa itp.

Ze względu na zamknięcie granic wielu państw europejskich utrudnienia pojawiły się w firmach eksportujących towary za granicę. Z czasem produkcję wstrzymały także duże firmy np. z branży automotive.

Kogo dotkną zmiany na rynku pracy?

Gospodarcze skutki epidemii jako pierwsze odczuły osoby samozatrudnione, prowadzące mikro i małe biznesy. Wiele z nich, właściwie z dnia na dzień pozbawionych zostało źródła dochodu. Część, jeśli miała taką możliwość i wiarę w utrzymanie popytu na swoje usługi lub produkty, przeniosła swoją działalność do świata online – z lepszym lub gorszym skutkiem, ucząc się w pośpiechu obsługi nowych narzędzi i zasad rządzących promocją i sprzedażą w wirtualnym świecie.

Jak jednak przenieść do Internetu studio masażu, salon kosmetyczny, pub, czy agencję zajmującą się organizacją imprez i eventów? Nawet jeśli dzięki wykorzystaniu niezwykłych pokładów kreatywności i talentów wizjonerskich przedsiębiorców się to uda — koszty związane z prowadzeniem działalności i tak zostają. Czynsz i inne wydatki w ramach kosztów stałych, zamówione wcześniej towary, a przede wszystkim wynagrodzenia pracowników, którzy w obecnej sytuacji i tak nie mogą pracować…

Masowe zwolnienia

Zbliża się 31 marca 2020 r., koniec miesiąca, w którym rzeczywistość wielu firm zmieniła się w niewyobrażalnym do tej pory stopniu. Brak przychodów, brak rezerw gotówkowych, brak możliwości zaciągnięcia kredytu obrotowego, niewielkie wsparcie państwa. Z drugiej strony wysokie koszty, niepewność związana z tym, kiedy wszystko wróci do normy i możliwe będzie wznowienie działalności oraz wizja coraz większego zadłużenia.

W tej sytuacji pracodawcy podejmować będą trudne decyzje o zwolnieniu pracowników. W pierwszej kolejności pracę stracą osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych. Spodziewana jest także fala zwolnień osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, i to już z końcem miesiąca.

Prognozy dotyczące rynku pracy w 2020 roku

Prognozy dotyczące sytuacji na rynku pracy nie wyglądają optymistycznie. Stopa bezrobocia, z rekordowo niskiego poziomu w ostatnich latach, może wzrosną do 2021 roku do 7, a nawet 10%. Oznacza to, że grupa osób bezrobotnych może liczyć nawet 1,68 mln osób (Źródło: Business Insider).

Z badania przeprowadzonego w 800 firmach przez Polski Związek Pracodawców Lewiatan wynika, że aż 69% tych firm (głównie mikro, małych i średnich) planuje w najbliższych 2 miesiącach redukcję zatrudnienia! (https://www.infokatowice.pl/2020/03/29/firmy-beda-zwalniac-pracownikow-niektore-juz-zaczely/)

Oznacza to, że ciągu zaledwie kilku tygodni rynek pracy stanie się znów rynkiem pracodawcy. Co się z tym wiąże?

Rynek pracodawcy

Duża liczba osób poszukujących pracy w okresie spowolnienia gospodarczego skutkuje tzw. rynkiem pracy pracodawcy. Charakteryzuje go duża podaż siły roboczej, która prowadzi do tego, że to firmy poszukujące pracowników dyktują warunki zatrudnienia, zazwyczaj mniej korzystne niż w czasie gospodarczego prosperity, a kandydaci na dane stanowisko pracy muszą pokonać sporą liczbę konkurentów.

Katarzyna Westerowska coach

Jak przygotować się na tę sytuację?

Przede wszystkim – nie panikuj! Bez względu na to, czy pracujesz w branży, której grożą najliczniejsze zwolnienia, czy też takiej, którą w tym momencie charakteryzuje względna stabilność, warto poświęcić czas kwarantanny na przemyślenie kilku spraw. Jak widać, w ostatnim okresie sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie – zrób wszystko, aby być przygotowanym na różne scenariusze.

Część pracodawców będzie potrzebować pracowników zaraz po tym, jak minie kwarantanna. Inni zaczną zatrudniać nieco później. W znacznej części firm pojawi się potrzeba zatrudnienia specjalistów, którzy wesprą zespół w nieco zmienionej, po epidemii koronawirusa, rzeczywistości.

Wykorzystaj czas, który spędzasz w domu!

A Ty? Gdzie wtedy będziesz? Jakiej pracy będziesz szukać? Jaka branża będzie dla Ciebie interesująca? Jesteś świadoma/świadomy już teraz jakie są Twoje kompetencje, mocne strony, predyspozycje? Na jakich stanowiskach pracy mógłbyś je wykorzystać? Jaką wartość możesz dać Twoim potencjalnym pracodawcom? Jak ich szukać? (Przeczytaj recenzję książki: https://doradcazawodowy.eu/recenzja-ksiazki-jakiego-koloru-jest-twoj-spadochron/)

To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie odpowiedniej pracy. Nawet jeśli początkowo nie będzie ona tą wymarzoną – może, dzięki odpowiedniemu podejściu już teraz, zwiększy ona szanse na realizację Twoich celów zawodowych w przyszłości?

Jak działać, aby realizować cele zawodowe?

Ludzie często, z powodu lęku przed zmianą i tym, co niepewne, lęku przed krytyką innych osób, poczuciem komfortu i bezpieczeństwa tkwią w pracy, której nie lubią wiele lat. Może dla wielu osób, choć pewnie teraz nie brzmi to optymistycznie, obecna sytuacja będzie początkiem czegoś lepszego? Startem na drodze zawodowej, która prowadzi w nowym, dobrym kierunku? Aby pójść w tym kierunku, trzeba się do tego przygotować. Odkryć co jest Twoim celem.

Jak to zrobić? Będziemy o tym pisać w naszym portalu. Pojawią się w nim teksty i nagrania dotyczące tego, jak przygotować się do zmiany pracy. Zapraszamy też do współpracy indywidualnej w ramach coachingu kariery.

Co warto przeczytać?

Personal Branding

Personal Branding – tworzenie własnej marki „Każdy z nas kryje w sobie pewne pragnienie – pragnienie, które wraz z upływem czasu zmienia się w ukryty

Czytaj więcej »
Doradztwo on-line

Coaching i doradztwo on-line

Aktualizacja czerwiec 2020 Od ponad 3 miesięcy spotykamy się z naszymi klientami z całej polski podczas indywidualnych sesji online. Naszymi ulubionymi narzędziami do kontaktu są

Czytaj więcej »