You are currently viewing Polski rynek pracy w dobie epidemii koronawirusa

Polski rynek pracy w dobie epidemii koronawirusa

Aktualizacja styczeń 2021

Kolejne zamkniecie gospodarki, mamy nadzieję, że już za tydzień będzie tylko wspomnieniem. Sporo firm walczy aby przetrwać, sporo biznesów upadło a część osób tylko czeka aby za wolne środki przejąć firmy, które nie poradziły sobie w tym trudnym okresie. Kolejne zamkniecie gospodarki, mamy nadzieję, że już za tydzień będzie tylko wspomnieniem. Sporo firm walczy, aby przetrwać, sporo biznesów upadło, a część osób tylko czeka, aby za wolne środki przejąć firmy, które nie poradziły sobie w tym trudnym okresie. Co to oznacza dla wszystkich szukających pracy lub myślących o zmianie zawodu, lub nad wyborem szkoły?

Naszym zdaniem nadszedł czas, kiedy warto do każdego ruchu odpowiednio się przygotować. Nie jesteśmy w stanie podobnie jak ekonomiści przewidzieć, czy pandemia będzie miała wpływ na stopę bezrobocia w Polsce. Na pewno zmieni się charakter pracy tam, gdzie to możliwe. Coraz częściej pojawiają się oferty pracy online. A to wiąże się z odpowiednią samodyscypliną, jak również stworzeniem sobie odpowiednich warunków do pracy. Jak będą wyglądały tegoroczne egzaminy maturalne? To też trudno nam sobie wyobrazić po prawie trzech semestrach lekcji zdalnych. Wybór kolejnej szkoły czy uczelni może nie być tak łatwy, jak kiedyś. 

Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Naszym zdaniem najlepiej przygotować się do kolejnych ruchów z pomocą coacha kariery. 

Jakie zmiany na rynku pracy w Polsce

Mijają ponad 2 tygodnie od czasu, kiedy decyzją rządu, w celu zapobiegania rozprzestrzenieniu się epidemii koronawirusa w Polsce. Zamknięte zostały żłobki, przedszkola i szkoły. Firmy, które mogły sobie na to pozwolić, wprowadziły możliwość pracy zdalnej. Inne funkcjonowały bez zmian. Z czasem jednak, ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną, wprowadzane były kolejne ograniczenia. Wpływają one bezpośrednio na rynek pracy, a co za tym stoi – na sytuację milionów pracodawców i pracowników.

Gospodarka wyhamowała

Gospodarka w kraju wyhamowała. W pierwszej kolejności stanęła branża turystyczna. Kolejne były branże:

  • rozrywkowa,
  • gastronomiczna,
  • usługowa,
  • kulturalna,
  • eventowa itp.

Ze względu na zamknięcie granic wielu państw europejskich utrudnienia pojawiły się w firmach eksportujących towary za granicę. Z czasem produkcję wstrzymały także duże firmy np. z branży automotive.

Kogo dotkną zmiany na rynku pracy?

Gospodarcze skutki epidemii jako pierwsze odczuły osoby samozatrudnione, prowadzące mikro i małe biznesy. Wiele z nich, właściwie z dnia na dzień pozbawionych zostało źródła dochodu. Część, jeśli miała taką możliwość i wiarę w utrzymanie popytu na swoje usługi lub produkty, przeniosła swoją działalność do świata online – z lepszym lub gorszym skutkiem, ucząc się w pośpiechu obsługi nowych narzędzi i zasad rządzących promocją i sprzedażą w wirtualnym świecie.

Jak jednak przenieść do Internetu studio masażu, salon kosmetyczny, pub, czy agencję zajmującą się organizacją imprez i eventów? Nawet jeśli dzięki wykorzystaniu niezwykłych pokładów kreatywności i talentów wizjonerskich przedsiębiorców się to uda — koszty związane z prowadzeniem działalności i tak zostają. Czynsz i inne wydatki w ramach kosztów stałych, zamówione wcześniej towary, a przede wszystkim wynagrodzenia pracowników, którzy w obecnej sytuacji i tak nie mogą pracować…

Masowe zwolnienia

Zbliża się 31 marca 2020 r., koniec miesiąca, w którym rzeczywistość wielu firm zmieniła się w niewyobrażalnym do tej pory stopniu. Brak przychodów, brak rezerw gotówkowych, brak możliwości zaciągnięcia kredytu obrotowego, niewielkie wsparcie państwa. Z drugiej strony wysokie koszty, niepewność związana z tym, kiedy wszystko wróci do normy i możliwe będzie wznowienie działalności oraz wizja coraz większego zadłużenia.

W tej sytuacji pracodawcy podejmować będą trudne decyzje o zwolnieniu pracowników. W pierwszej kolejności pracę stracą osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych. Spodziewana jest także fala zwolnień osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, i to już z końcem miesiąca.

Prognozy dotyczące rynku pracy w 2020 roku

Prognozy dotyczące sytuacji na rynku pracy nie wyglądają optymistycznie. Stopa bezrobocia, z rekordowo niskiego poziomu w ostatnich latach, może wzrosną do 2021 roku do 7, a nawet 10%. Oznacza to, że grupa osób bezrobotnych może liczyć nawet 1,68 mln osób (Źródło: Business Insider).

Z badania przeprowadzonego w 800 firmach przez Polski Związek Pracodawców Lewiatan wynika, że aż 69% tych firm (głównie mikro, małych i średnich) planuje w najbliższych 2 miesiącach redukcję zatrudnienia! (https://www.infokatowice.pl/2020/03/29/firmy-beda-zwalniac-pracownikow-niektore-juz-zaczely/)

Oznacza to, że ciągu zaledwie kilku tygodni rynek pracy stanie się znów rynkiem pracodawcy. Co się z tym wiąże?

Rynek pracodawcy

Duża liczba osób poszukujących pracy w okresie spowolnienia gospodarczego skutkuje tzw. rynkiem pracy pracodawcy. Charakteryzuje go duża podaż siły roboczej, która prowadzi do tego, że to firmy poszukujące pracowników dyktują warunki zatrudnienia, zazwyczaj mniej korzystne niż w czasie gospodarczego prosperity, a kandydaci na dane stanowisko pracy muszą pokonać sporą liczbę konkurentów.

Katarzyna Westerowska coach

Jak przygotować się na tę sytuację?

Przede wszystkim – nie panikuj! Bez względu na to, czy pracujesz w branży, której grożą najliczniejsze zwolnienia, czy też takiej, którą w tym momencie charakteryzuje względna stabilność, warto poświęcić czas kwarantanny na przemyślenie kilku spraw. Jak widać, w ostatnim okresie sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie – zrób wszystko, aby być przygotowanym na różne scenariusze.

Część pracodawców będzie potrzebować pracowników zaraz po tym, jak minie kwarantanna. Inni zaczną zatrudniać nieco później. W znacznej części firm pojawi się potrzeba zatrudnienia specjalistów, którzy wesprą zespół w nieco zmienionej, po epidemii koronawirusa, rzeczywistości.

Wykorzystaj czas, który spędzasz w domu!

A Ty? Gdzie wtedy będziesz? Jakiej pracy będziesz szukać? Jaka branża będzie dla Ciebie interesująca? Jesteś świadoma/świadomy już teraz jakie są Twoje kompetencje, mocne strony, predyspozycje? Na jakich stanowiskach pracy mógłbyś je wykorzystać? Jaką wartość możesz dać Twoim potencjalnym pracodawcom? Jak ich szukać? (Przeczytaj recenzję książki: https://doradcazawodowy.eu/recenzja-ksiazki-jakiego-koloru-jest-twoj-spadochron/)

To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie odpowiedniej pracy. Nawet jeśli początkowo nie będzie ona tą wymarzoną – może, dzięki odpowiedniemu podejściu już teraz, zwiększy ona szanse na realizację Twoich celów zawodowych w przyszłości?

Jak działać, aby realizować cele zawodowe?

Ludzie często, z powodu lęku przed zmianą i tym, co niepewne, lęku przed krytyką innych osób, poczuciem komfortu i bezpieczeństwa tkwią w pracy, której nie lubią wiele lat. Może dla wielu osób, choć pewnie teraz nie brzmi to optymistycznie, obecna sytuacja będzie początkiem czegoś lepszego? Startem na drodze zawodowej, która prowadzi w nowym, dobrym kierunku? Aby pójść w tym kierunku, trzeba się do tego przygotować. Odkryć co jest Twoim celem.

Jak to zrobić? Będziemy o tym pisać w naszym portalu. Pojawią się w nim teksty i nagrania dotyczące tego, jak przygotować się do zmiany pracy. Zapraszamy też do współpracy indywidualnej w ramach coachingu kariery.

Co warto przeczytać?

MaxieDISC Certyfikowany Konsultant Maciej Westerowski - Logo

Konsultacje Maxie DISC

Zbadaj swoje style zachowań! Miło nam poinformować, że jesteśmy certyfikowanymi konsultantami Maxie DISC. Jeżeli chcesz poznać swoje naturalne i adaptowane style zachowań i ich wpływ

Czytaj więcej »
Doradztwo on-line

Coaching i doradztwo on-line

Aktualizacja kwiecień 2022 Od ponad 2 lat spotykamy się z naszymi klientami z całej polski podczas indywidualnych sesji online. Naszymi ulubionymi narzędziami do kontaktu są

Czytaj więcej »
doradztwo zawodowe Katowice

Rodzaj Żeński – 14.04.2021

Nasz doradca zawodowy i coach kariery Katarzyna Westerowska wystąpiła w programie Rodzaj Żeński – 14.04.2021 w TVP3 Katowice. Program poruszył niezwykle ważne w czasie pandemii

Czytaj więcej »