Personal Branding

Personal Branding - tworzenie własnej marki

Słyszałeś kiedyś o Personal Brandingu? Myślisz o tym, żeby spróbować lub zastanawiałeś co to tak właściwie jest? Powiem wprost – jest to budowanie własnego wizerunku i może zająć się tym właściwie każdy. Przy odpowiednim zaangażowaniu i samozaparciu, możesz zbudować swoją markę, zwiększyć reputację, a co za tym idzie, zacząć zarabiać na własnej osobie.

personal branding

Czy mówią Ci coś hasła Maffashion lub Ekskluzywny Menel? Są to tak naprawdę Julia Kuczyńska i Kamil Pawelski. Stworzyli oni indywidualny wizerunek i każdy z nich, dzięki swojej charakterystycznej personie, podbija Internet. Osoby zajmujące się Personal Brandingiem, są zawsze niepowtarzalne i posiadają cechy lub zachowania, dzięki którym zostali zauważeni. Oczywiście, chcąc stworzyć własną markę, nie możemy powielać i robić dokładnie tego samego, co robią znane osoby. Jest to zupełnie bezcelowe i nie sprawi, że zdobędziemy równie dużą popularność.

Może i będziemy bardziej rozpoznawalni, ale na pewno nie z naszej wyjątkowości i oryginalności. Aby skutecznie kreować wizerunek, który da nam sławę, powinniśmy poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie i opracowanie naszego planu działania. To jest najlepsza droga do zdobycia sukcesu.

Co na początek?

Proponuję zrobić sobie listę i według niej ustalić swoje priorytety i zadania do wykonania. Tutaj skuteczne będzie wyobrażenie sobie własnej osoby jako produktu, który trzeba zareklamować. Dzięki tej małej wskazówce, łatwiej będzie Ci ustalić:

 • do kogo chcemy trafić, kto nas potrzebuje,
 • co chcemy zaoferować.

No dobrze, to czas na listę spraw, nad którymi musisz się dobrze zastanowić. Dzięki temu będziesz mógł określić i rozplanować swoje poczynania w stronę personal brandingu.

 1. W czym jesteś dobry, na czym się znasz?
 2. Kto może Cię potrzebować, do kogo będziesz chciał kierować swoje relacje?
 3. W jaki sposób odwdzięczysz się osobie, która Cię zaakceptuje?
 4. W czym możesz być lepszy od innych (od konkurencji), aby to właśnie Ciebie
  wybrano?
 5. Jak działają osoby, które są Twoją konkurencją? Czego nie robią, a co mogłoby
  dać zadowalające efekty
 6. Czym wyróżniasz się lub możesz się wyróżniać na tle innych osób?
 7. Zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami oraz nad tym, co robić, aby te słabe strony zniwelować lub przekształcić w zalety.
 8. Kogo możesz potrzebować do zrobienia czegoś, czego sam nie potrafisz?
 9. Jak widzisz swoją przyszłość? I jakie konkretne działania możesz wykonać, aby zbliżyć się do określonego celu?
 10. Jakie mogą pojawić się na Twojej drodze problemy i w jaki sposób im sprostasz.

Kiedy przejdziesz przez tę listę, będziesz już o kilka kroków bliżej stworzenia własnego, indywidualnego wizerunku. To podstawa, abyś zdał sobie sprawę na czym stoisz i czy realnym jest dla ciebie bycie na bieżąco w kontakcie z osobami, które cię przyjmą. Wbrew pozorom nie jest to zagadnienie najłatwiejsze, bo popularność personal brandingu rośnie z roku na rok. Jeśli po wykonaniu polecanych kroków nadal nie czujesz się pewien i masz wątpliwości to jest coś, co może ci pomóc.

Szkolenia z kompetencji społecznych

Szkolenia z kompetencji społecznych – czyli wspieranie umiejętności interpersonalnych. Wydaje nam się, że mamy wiedzę i świadomość jak należy rozmawiać z ludźmi, natomiast każdy doradca zawodowy nam powie, że nie jest to takie oczywiste. Nie bez powodu są organizowane szkolenia o takiej tematyce. Tylko z odpowiednim podejściem do ludzi możemy liczyć na przyrost naszych sympatyków.

Warto także skorzystać z porad osób będących w temacie marketingu internetowego. Wiadomym jest, że nie każda treść przyciągnie uwagę i nie każde zdjęcie zdobędzie godne zainteresowanie. Na to składa się sporo czynników i porad, które pomogą nam odpowiednio przekazywać nasze relacje, wiadomości, nowiny. Zasięgając porad osoby zajmującej się marketingiem oszczędzasz swój czas, nie ślęcząc godzinami w internecie w poszukiwaniu niepełnych i niezadowalających informacji. A Na koniec krótkie, ale prawdziwe hasło:

Postaw na mobilizację i intensywną naukę, aby twoje poczynania nie zdążyły ostygnąć. 

Nie wiesz od czego zacząć? Nie wiesz kto może Ci pomóc? Przeczytaj wpis Doradztwo a coaching