Wspomniane pozytywne wyróżnienie się w rozmowie kwalifikacyjnej jest uznawane przez ekspertów Harvard Business Review Polska za trzon budowania nowoczesnych postaw kandydatów do pracy od strony korzyści, jakie może to im przynieść. Według Claudio Fernández‐Aráoz, znanego w środowisku międzynarodowym starszego doradcy w firmie Egon Zehnder International oraz autora publikacji ,,Great People Decisions” rdzeniem właściwego podejścia do rozmów kwalifikacyjnych jest nie tyle przejęcie kontroli, ile wspomożenie prowadzącego w jej realizacji, biorąc pod uwagę, że większość z nich nadal nie przestrzega zasad, a ponadto nie posiada scenariusza takich rozmów.
Zadania kandydata
Zadaniem kandydata na dane stanowisko jest wyeksponowanie swoich atutów kompetencyjnych, by nie wpaść w pułapkę nadmiernej koncentracji rekrutera na aspektach takich jak np. doświadczenie. Obowiązkiem osoby rekrutowanej pozostaje wówczas subtelne ukierunkowywanie rozmowy na takie tory, w których odbiegać może on od zagadnie niewygodnych na rzecz tych najbardziej kluczowych i determinujących jego akceptacje lub odrzucenie. Elementy te powinno traktować się jako nowy, milenijny dekalog, a dokładniej fundament współczesnego przebrnięcia przez rozmowę kwalifikacyjną.
Masz pytania?, Nie wiesz na jakie aspekty zwrócić uwagę?, Nie jesteś pewna/pewien czy samemu dobrze to zrobisz? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami kariery.