Social Media gdzie warto się pojawić?
Budując własną markę osobistą (Personal Branding) lub opracowując strategię budowania marki własnej firmy, warto wziąć pod uwagę obecność w mediach społecznościowych. Postępująca dominacja mediów społecznościowych różnego rodzaju przybiera nieco odmienny kształt w zależności od regionu świata. W Polsce dominują przede wszystkim największe globalne platformy takie jak Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter czy Pinterest. W zależności od oczekiwanego rezultatu warto skorzystać z serwisu social media, który zrzesza w sowich zasobach określony profil członków.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
Skąd czerpać wiedzę?
Już we wrześniu w Strefie Dobry Start w Katowicach odbędzie się cykl warsztatów pomagających kreować swoją markę osobista i firmy. Serdecznie zapraszamy w szczególności na warsztaty:
- Personal branding jako alternatywa dla tradycyjnego marketingu (WT 10.09.19, 14.30-17.00)
- Pokochaj wystąpienia publiczne (ŚR 11.09.19, 14.30-17.00)
- Model biznesowy JA. Własna firma – od pomysłu do dotacji na start (CZW 12.09.19, 14.30-17.00)
- Poznaj swój potencjał. O budowaniu efektywności osobistej (WT 10.09.19, 17.30-20.30)
- W dobrym kierunku – o poszukiwaniu ścieżki spełnienia zawodowego (ŚR 11.09.19, 17.30-20.30)
Za najbardziej profesjonalny pod kątem biznesowym, uznawany jednocześnie za poważniejsze środowisko przedsiębiorcze, by nie powiedzieć swoistą śmietankę gospodarczą uznaje się LinkedIn. Szacuje się, iż występuje w nim 98% rekruterów, a zdecydowana większość członków to osoby z wyższym wykształceniem, a nawet kilkoma fakultetami. W tak zacnym gronie warto znaleźć się pod kątem budowania nie tylko kariery, ale i historycznego wizerunku siebie. LinkedIn traktuje się jako rodzaj ekonomicznej Mensy.
Facebook i Instagram
Nie należy przy tym lekceważyć potencjału innych, bardziej rozluźnionych relacyjnie i mniej sformalizowanych portali społecznościowych jak Facebook czy Instagram. Każdy z nich posiada określone cechy charakterystyczne, po których poznaniu można łatwiej wpasować się w środowisku tam występujące. Facebook posiada mniejszy zasięg pod kątem dotarcia do obserwatora międzynarodowego niż Instagram, a także skupia w sobie wyższą średnią wiekową. Współcześnie standardem staje się zakładanie profilu jednocześnie w tym medium oraz na Instagramie, co dodatkowo ułatwione jest przez powiązanie ze sobą wielu usług obu platform równocześnie. Instagram przez lata uznawany był za najbardziej płaskie social medium, bazujące na obrazkach jak Egipcjanie na piktogramach. W ostatnim czasie okazuje się on potencjałowym środowiskiem biznesowym, wysyconym blogerami, influencerami i podmiotami gospodarczymi, które są w stanie prowadzić swój biznes całkowicie zdalnie z perspektywy profilu firmowego.
Podstawową zaleta Instagrama w stosunku do Facebooka jest uniwersalny zasięg – profile o charakterze publicznym docierać mogą do każdego, nawet do najdalszych zakątków świata. Facebook natomiast zrzesza wokół siebie grono społeczności lokalnej, dalszych lub bliższych znajomych, co również ułatwia zaprezentowanie siebie czy swojej firmy w najbliższym środowisku. Jednocześnie Facebook od Instagrama różni sposób prezentacji treści, nadając im nieco bardziej zauważalną formalność. Z kolei obserwacja Instagrama prowadzi do wniosku, iż jest on znacznie bardziej luźnym medium, które doskonale sprawdza się dla regularnego, nawet kilka razy dziennie publikowania wizualnych postów z bieżącej relacji działania. Warto pojawić się w obu tych mediach zwłaszcza, jeśli występuje potrzeba szybszego zyskania popularności lub zbudowania w stosunkowo krótkim czasie historycznej treści, niezależnie od biznesowej czy prywatnej ich formy.
Twitter, mimo że jest wciąż popularny w USA, w Polsce zrzesza znacznie mniejsze kręgi niż pozostałe audiowizualne social media. Jego ograniczone funkcje nie przesadzają jednoznacznie o porzuceniu tego środowiska komunikacji społecznej. Warto się regularnie pojawiać na Twitterze ze względu na możliwość przypomnienia o swojej obecności, wymiany poglądów (także politycznych) i zapoznania się z treściami niepublikowanymi w innych mediach elektronicznych. Wielu polityków, wpływowych tego świata korzysta niemal wyłącznie z Twittera, przekazując swoje zdanie w formie krótkich, telegraficznych wręcz spotów.
Pinterest jak to wykorzystać?
Najmniejsza popularnością w kraju cieszy się Pinterest jako medium przeznaczone do kolekcjonowania i tym samym porządkowania danych wizualnych. Jego największe zastosowanie znajduje młodzież do celów rozrywkowych. Z kolei dorośli pojawiają się na Pintereście często w poszukiwaniu inspiracji czy punktu zaczepienia do podjęcia jakiejś realizacji, np. wystroju wnętrza. Świetne medium dla producentów, twórców osób kreatywnych. Pamiętajcie o dobrych zdjęciach!
Zasady obecności w Social Mediach
Każde z social mediów jest dziś nieodłącznym elementem współczesnej rzeczywistości człowieka. Niestety czeka na nas też kilka pułapek. Publikując wpisy w mediach społecznościowych pamiętajcie:
- Bezpieczeństwo to podstawa. Używajcie do logowania różnych i trudnych haseł lub korzystajcie z menedżera haseł. Logowanie dwuskładnikowe to podstawa aby nie stracić profilu, w który włożyliście dużo pracy a czasem i pieniędzy.
- Bądźcie wiarygodni. Nie udostępniajcie byle czego. Kreujcie się na ekspertów. tylko ciekawe treści zaowocują dużą ilością odwiedzających.
- Pamiętajcie aby wszystkie posty, na których Was oznaczono zatwierdzać ręcznie. Wyobraź sobie sytuację, że masz właśnie rozmowę kwalifikacyjną a na twoim profilu ukazuje się relacja z wieczornej balangi.
- Jeżeli posiadacie bloga lub zadbany kanał w social mediach warto pochwalić się tym w CV
- Wykorzystujcie różne możliwości czyli: teksty, relacje na żywo, zdjęcia, grafiki, filmy. Nie zapomnijcie o umieszczeniu na nich swojego brandu, marki.
- Dopasujcie kanał komunikacji do odbiorcy. Nie trzeba być wszędzie!