You are currently viewing Branding w służbie skutecznej marki

Branding w służbie skutecznej marki

Kreowanie marki dla mikro i małych firm

Dlaczego kreowanie wizerunku firmy jest tak ważne?, Czemu duże marki są rozpoznawalne na całym Świecie? Jak sprawić aby zadbać o markę swojej firmy zaraz na początku swojej działalności? Czy kreowanie własnej marki jest trudne i kosztowne?

Consulting dla firm

Często podczas naszych spotkań pojawiają się pytania dotyczące założenia czy też rozwoju własnej działalności gospodarczej. Ponieważ kilka miesięcy temu poruszyliśmy temat kreowania własnej marki osobistej (https://doradcazawodowy.eu/personal-branding/) tym razem postanowiliśmy napisać kilka słów na temat kreowania marki firmy. Dbałość o własną markę firmy, dobrze przemyślana strategia działań marketingowych oraz PR-owych, odpowiednio dobrane narzędzia i plan są podstawą każdej działalności, o czym często zapominamy. Oczywiście możecie zadbać o to samodzielnie lub skorzystać z usługi consultingu z doradcą, który opracuje z wami profesjonalną strategię od A do Z. Stworzy plan działań a na dodatek wskaże sprawdzone osoby, które pomogą Wam w jego realizacji.

Od czego zacząć budować silną markę?

 • zastanów się co chcesz robić
 • wybierz główne wartości, którymi chcesz się kierować
 • poznaj swoje mocne i słabe strony
 • określ co jest dla Ciebie najważniejsze
 • co chcesz osiągnąć i kiedy
 • zadbaj o spójną wizualnie identyfikację graficzną
 • zastanów się, którymi kanałami chcesz zbudować silną markę
 • sprawdź konkurencję
 • opracuj strategię marketingową
 • zastanów się ile możesz wydać na marketing
 • wybierz odpowiednie narzędzia (strona www, social media, video, webinary, zdjęcia)
 • bądź kreatywny, działaj, analizuj, zmieniaj
BRANDING

Branding czyli jak tworzyć markę

Do tej pory o brandingu zostało powiedziane i napisane niemal wszystko, z jednym wyjątkiem. Tak jak zmienia się cała rzeczywistość, tak również cieszące się dużą popularnością trendy oddziaływania na rynek z pozycji firmy prowadza do dezaktualizacji swojego zakresu działania i redefinicji na nowo.

Branding jest jednym z dogmatów współczesnej gospodarki i marketingu, mimo iż przybiera zupełnie nowy kształt. W aktualnych warunkach samo kreowanie marki, wszystkich walorów wizualnych to stanowczo za mało, by osiągnąć wysoką efektywność. Współczesna marka musi sprzedawać pewien zasób, a nawet wprowadzać świat doświadczeń, przeżyć, jakie niesie ze sobą interakcja konkretnej marki z otoczeniem. Wartość i trwałość tego rodzaju relacji z klientem jest obecnie podstawowym paradygmatem skutecznego brandingu.

Kreowanie marki nadal pozostaje elementarnym budowaniem świadomości marki, jednak to utrwalanie efektów jego kształtowania jest priorytetem współczesnych przedsiębiorstw. Minimalistyczne lub odwrotnie, szeroko zakrojone budowanie marki w dużym stopniu zaczyna nawiązywać do opierania się na doskonale skrojonym logo, które działa jak magnes na docelową grupę konsumencką. Spójność oraz konsekwencja stosowanych rozwiązań pozostaje sednem nadawania właściwego kierunku rozwoju brandingu, zwłaszcza w dobie, gdy siła marki dotyczyć może samego nazwiska traktowanego jako marka sama w sobie.

Jak powstają rozpoznawalne marki?

Na pytanie jak powstają, wzrastają i odnoszą sukces marki nie sposób wskazać jednoznacznej odpowiedzi, jednak kilka parametrów jest uniwersalnych dla budowania świadomości każdej marki. Nie chodzi tu o pojawianie się logo czy innych atrybutów związanych z brandem wszędzie i ciągle, ale o zapadalność w pamięć. Skutecznym rozwiązaniem jest nie tylko przypominanie o istnieniu danej marki, a o wszystkich wiążących się z nią pozytywach, rozpoznawanych przez konsumenta i rozpowszechnianych dalej doświadczeniach. Konkretne odczucia towarzyszące brandingowi mogą być wzmacniane także na płaszczyźnie wzmagania u nabywców chęci dzielenia się ze światem swoimi powiązaniami z daną marką.

Marka firmy

Branding jest współcześnie nadawaniem cech wyjściowych produktom czy usługom korelującym z sama marką, a do tego dzieleniem się wszystkimi jej elementami z otoczeniem. Podtrzymywanie zapadalności w pamięć brandu jest tym bardziej potencjałowe, że konsument zmaga się na obecnym rynku z całkowitym wysyceniem treści.

Jednocześnie kształtowanie części składowych w brandingu nie może się ze sobą powielać czy kopiować cokolwiek, co kojarzy się z innym podmiotem. Unikalność, oryginalność nie zawsze też jest możliwa do samodzielnego zespolenia. Na ratunek bieży sztab przedsiębiorstw specjalistycznych, które na bazie swojego doświadczenia są w stanie zaplanować najdrobniejszy szczegół konsekwentnie budowanej świadomości marki. Jej obecność na rynku podkreślana bywa nie tylko jako ugruntowana pozycja produktu czy usługi, ale też coraz częściej przybiera kształt niszowy, a zarazem kojarzący się z luksusem i niedostępności.

Niejednokrotnie branding oparty o mechanizmy, jakie w ujęciu klasycznym uważane są za niedoskonałe i nieefektywne, w praktyce stają się właściwym na obecne warunki konkurencyjne i marketingowe sposobem na stworzenie perfekcyjnej marki. Branding stanowi taki obszar wzmacniania rozumienia marki na rynku, gdzie wywoływanie określonych skojarzeń u konsumenta może zniechęcać przy tym konkurencję do powielania wzorca. Kopiowanie i naśladowanie innych brandów niekiedy jednak okazuje się skuteczne, zwłaszcza gdy podejście to determinuje analogia do perfekcyjnie funkcjonującej w otoczeniu marki.