Szkolenia
Szkolenia są dziś bardzo popularne i dotyczą już właściwie każdej możliwej dziedziny życia i funkcjonowania. Doszkolić się można zarówno z umiejętności twardych jak i miękkich, rzeczy praktycznych i teoretycznych, a efekty szkolenia mogą być widoczne lub zachodzić tylko w świadomości uczestnika. Niestety nie każde z nich jest godne uwagi i warte wydawania pieniędzy.
Są jednak szkolenia, które mają znaczący wpływ na jakość życia i funkcjonowania – zarówno w pracy jak i prywatnym życiu. Do takich szkoleń można śmiało zaliczyć wszystkie dotyczące działania w zespole. Rzadko zdarza się, że ktoś pracuje zupełnie sam, w większości firmy składają się z mniejszych lub większych grup pracowników.
Rynek pracy
Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo dynamiczny i zmiany zachodzą szybko. Systemy pracy, które funkcjonowały kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu są już nieaktualne, w związku z czym trzeba sprawnie dopasowywać swoje działania do zachodzących zmian. Nie zawsze jest to jednak proste.
Każdemu pracodawcy zależy, żeby jego pracownicy współpracowali ze sobą, a efekty ich pracy były coraz lepsze. Takie efekty można uzyskać tylko przy odpowiednim zarządzaniu zespołem i dopasowaniu komunikacji do niego. W ciągu ostatnich lat rynek zmienił się i teraz nie jest najważniejszy pracodawca, lecz pracownik.
Ludzie nie boją się już zmiany pracy i spełniania swoich ambicji, gdy komuś nie odpowiada atmosfera i wykonywane zadania w danym miejscu będzie chciał to zmienić. Konsekwencją dla pracodawcy jest to, że może stracić cennego pracownika. Dla uniknięcia takiego kryzysu warto zadbać o zadowolenie swoich pracowników poprzez odpowiednie zarządzanie nim.
Szkolenia czy warto?
Umiejętności w zarządzaniu zespołem, komunikacja z grupą i sposobów budowania zespołu też trzeba się nauczyć. Jednak należy pamiętać, że tą wiedzę ciągle trzeba aktualizować. To właśnie biorąc udział w szkoleniach skierowanych dla firm można nauczyć się wielu niezbędnych rzeczy i zyskać ambitnych i lojalnych pracowników. Osoby te z uśmiechem będą podejmować się nowych wyzwań, a ich praca będzie przynosiła szybko zadowalające efekty.
Wykwalifikowani szkoleniowcy nie przekazują już kolejnych nudnych treści, a szkolenia nie składają się z recytowanych oklepanych już cytatów motywacyjnych. Pracodawca i osoba zarządzająca zespołem ma możliwość nauczenia się jak:
- najlepiej budować swój zespół,
- z nim rozmawiać
- rozwiązywać potencjalne kryzysy
- oraz jak budować miłą atmosferę w pracy.
Rozmowa szefa z pracownikiem kojarzy się raczej z ostatecznością, lecz tak naprawdę to świetny sposób na poznanie się i lepsze zrozumienie. Koniecznym warunkiem jest, że pracodawca wie jak taką rozmowę odpowiednio poprowadzić. Dzięki rozmowie pracodawca wie jak dotrzeć do konkretnego typu pracownika, jak zwrócić mu uwagę i przywrócić ambitne podejście do działania.
Bardzo ważnym elementem nowoczesnych szkoleń jest też zaprezentowanie wielu możliwych sposobów na zainspirowanie i zmotywowanie pracownika – niekoniecznie finansowo. Każdy uczestnik szkolenia ma za sobą inne doświadczenia i inaczej motywował do tej pory swoich pracowników. Przeanalizowanie ich na forum grupy pozwala ulepszyć je, a specjalista dodatkowo wie co jeszcze warto dodać.
Po szkoleniach można powiedzieć, że pracodawca ma już gotową listę możliwych motywatorów, ale także zna samą definicję motywacji i wie skąd ona się bierze.
Co nam dają szkolenia?
Takie szkolenia mają same pozytywne skutki. Firma posiada spójny system motywacyjny, wzrasta efektywność zespołu, ale także każdej jednostki, zadania i cele są odpowiednio delegowane. Zatrudnione osoby pracują efektywniej, atmosfera jest miła, wszyscy są odpowiednio zmotywowani. Dla pracodawcy najważniejsze jest, że każdy zna swoje obowiązki i stara się wypełniać je jak najlepiej i z pełnym zaangażowaniem – po prostu mu się to opłaca. Są oni także bardziej lojalni i przywiązani do firmy, co może znacznie wzmocnić jej wizerunek na rynku.
Lider potrafiący zbudować swój odpowiedni wizerunek staje się bardziej wiarygodny, a ludzie chętniej go słuchają. Mając świadomość swoich mocnych stron wie jak najlepiej współpracować z zespołem. Jednocześnie zachowuje komfort pracy zarówno swój jak i pracowników. Zna też mocne strony swoich pracowników i dobiera odpowiednio do nich zadania i cele, a nawet termin realizacji zlecenia.