You are currently viewing Planowanie

Planowanie

Planowanie

Słyszałeś kiedyś o planowaniu? Pewnie tak. Każdy coach, doradca i trener wielokrotnie podczas sesji coachingu podkreśla jak ważne jest planowanie. Planowanie następnego dnia, miesiąca, roku. Planowanie swojego budżetu, czasu, kariery zawodowej. Do planowania i wyznaczania celów namawiają w prasie, radiu a nawet w telewizji śniadaniowej. Metoda wyznaczania celów SMART jest jedną z najczęściej rekomendowanych. Głośno o niej w webinarach, internecie, social mediach. Pojawiają się specjalne terminarze i gadżety mające ułatwić planowanie. Wszyscy wszystko wiedzą, wszyscy zdają sobie sprawę z tego jakie to ważne, wszyscy wszystkich pouczają co i jak, i co???

Większość osób, które korzysta z naszych sesji coachingowych i doradztwa zawodowego wie, że autoanaliza, prawidłowe wyznaczanie celów i odpowiednie planowanie swoich działań to podstawa. Znają teorię, często są członkami wielu motywujących do działania grup, oglądają mnóstwo webinarów i szkoleń on-line, jednak dni mijają, czas ucieka a dobrej zmiany w ich życiu jak nie było, tak nie ma.

Zmusiło nas to do zastanowienia się dlaczego tak jest. Jak to się dzieje, że zaledwie mały procent ludzi wiedzę na temat planowania i wyznaczania celów wprowadza w życie. Co jest barierą dla innych? Nasze przemyślenia podsumujemy w kilku poniższych punktach:

Na planowanie powinniśmy poświęcić maksymalnie 1% czasu w ciągu doby

Tak, to nie więcej niż 15 minut dziennie. Często na planowaniu tracimy całe dnie lub odwlekamy przygotowanie planu działania na wolną chwilę…., która nigdy nie następuje. Znamy osoby, które od kilku miesięcy ciągle planują swoje działania, tylko nie udało im się wdrożyć ich w życie. Znamy i takie, które nigdy nie mają czasu na planowanie i autoanalizę i wciąż narzekają, że ich życie i kariera nie wyglądają tak, jak by tego chciały.

Nasza recepta:

Na każdej sesji coachingu czy doradztwa 15 minut wykorzystujemy na indywidualne zaplanowanie Waszych działań. Nie teoria, nie złote rady tylko praktyka z długopisem i kalendarzem w dłoni. Tylko w ten sposób rozpoczniesz przygodę z odpowiedzialnym planowaniem. Już nie będzie wymówki, że nie potrafię planować, nie potrafię zacząć. My zrobimy to z Tobą. Następnie każdego zachęcamy do przyjrzenia się swoim planom na następny dzień przed pójściem spać. O tym przypomni Wam nasz sms.

Co powinniśmy ująć w naszych planach?

15 minut w zupełności wystarcza na zaplanowanie tego co zrobimy następnego dnia. Zastanówmy się co musimy zrobić. Zacznijmy od tego co powinno być zrobione „na wczoraj”. Wyznaczmy priorytety i obowiązkowo wypiszmy je w kalendarzu lub kartce papieru. Każdego dnia wieczorem zrób swój mały plan działań na dzień następny! Od tego musisz zacząć! Możemy przypomnieć Ci o tym każdego dnia. Pamiętaj o ważnych zasadach:

  • planuj dzień tylko na 60%. Zostaw sobie czas na rzeczy nieoczekiwane i spontaniczne
  • zacznij od wyznaczenia priorytetów
  • najtrudniejsze rzeczy zaplanuj na początek dnia
  • wpisuj wszystko ręcznie do kalendarza – nie będzie tak łatwo wykasować
  • ogranicz za pomocą aplikacji dostęp do Facebooka i innych pożeraczy czasu

Po około dwóch tygodniach planowanie krótkoterminowe wejdzie Wam w nawyk. Będziecie już też wiedzieć jakie korzyści Wam to przyniosło. Już nie trzeba będzie Was motywować do działania. Po tym okresie, naszym zdaniem, przychodzi odpowiedni czas, aby nauczyć się planować długoterminowo. Oczywiście i w tym Wam pomożemy podczas indywidualnych konsultacji.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Maciej

    Zapraszam na indywidualne sesje coachingu i doradztwa zawodowego. Ponad 500 godzin coachingu i doradztwa przeprowadzonych w ubiegłym roku! https://maciejwesterowski.pl/

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.