Doradztwo zawodowe dla bezrobotnych

Czy doradztwo zawodowe dla bezrobotnych jest potrzebne?

Pracując w projektach finansowanych z środków Unii Europejskiej dla osób bezrobotnych bardzo często spotykam się z informacją, że doradztwo zawodowe dla osób bezrobotnych to strata czasu. Jest to tym bardziej dziwne, że twierdzą tak osoby, które od dłuższego czasu nie potrafią odnaleźć się na rynku pracy. Są to zazwyczaj osoby, które uważają, że wszystkie czynności związane z poszukiwaniem pracy robią dobrze, a brak efektów to wina rynku pracy i pracodawców.

Zauważyłem, że znacznie bardziej otwarte na współpracę są osoby młode, które zauważyły, że brak takiej pomocy w szkole spowodował, że źle dokonały wyboru zawodu czy kierunku studiów. Osoby starsze, które posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy w jednym zakładzie, znacznie trudniej namówić do zmiany zachowań związanych z poszukiwaniem zatrudnienia.

Tymczasem z doświadczenia wiem, że czasami wystarczy inne spojrzenie, odkrycie swoich predyspozycji czy mocnych stron, zmiana sposobu poszukiwania pracy aby znaleźć upragnioną pracę.

W ramach doradztwa zawodowego dla bezrobotnych staram się odkrywać potencjał tkwiący o osobie szukającej zatrudnienia. Odkrywam mocne strony i doświadczenie, szukam zawodów, które może dana osoba wykonywać, opracowuję plan działania na najbliższe tygodnie i miesiące oraz szukam form wsparcia, z których dana osoba może skorzystać.

doradztwo zawodowe dla bezrobotnych

Co pomaga w procesie poszukiwania pracy?

  • zaplanowanie procesu poszukiwań pracy,
  • odpowiadanie codziennie tylko na najświeższe ogłoszenia,
  • indywidualne odwiedziny w potencjalnych miejscach pracy,
  • prawidłowe przygotowanie CV pod konkretne oferty pracy
  • czas na działanie i analizę
  • regularne wizyty w agencjach pracy tymczasowej
  • podnoszenie swoich kompetencji zawodowych i zdobywanie certyfikatów potwierdzających te kompetencje
  • otwartość w komunikacji
  • proszenie o informację zwrotną co przekonuje do mojej osoby a co jest barierą przy rozmowie kwalifikacyjnej
  • sprecyzowanie jakiej konkretnie pracy potrzebuję

Wszystkie osoby zainteresowane doradztwem zawodowym dla bezrobotnych zapraszam do KONTAKTU.

W ramach projektów unijnych prowadzimy doradztwo zawodowe dla bezrobotnych w Strefie Dobry Start w Katowicach. Zapraszamy do współpracy osoby prywatne oraz firmy i instytucje prowadzące projekty dla osób bezrobotnych. Posiadamy kilkaset godzin doświadczenia w prowadzeniu doradztwa dla bezrobotnych i coachingu kariery!